Jak pečovat o šperky

Všeobecné informace k péči o šperky

Šperky bychom měli mít uložené odděleně nejlépe v krabičce, abychom předešli jejich mechanickému poškození. Nejvhodnější je suché tmavší místo bez prachu, abychom předešli a zamezili usazení prachu ve špatně dostupném místě šperku.

Šperk je vhodné sundat před vodními aktivitami (plaváním, sprchováním, ...), relaxačními aktivitami (masáže, spánek, ...) a fyzicky náročnými aktivitami (sport, kopání příkopu, ...), které se vyznačují zvýšenou produkcí potu.

Šperky chráníme před stykem s chemikáliemi jako jsou parfémy, kosmetické přípravky, krémy, lak na vlasy apod.

Šperky je nutné chránit před pádem na zem, stejně jako není rozhodně vhodné a bezpečné dát do ruky malým dětem ani domácím mazlíčkům do tlapky, jednak aby nedošlo k újmě na zdraví ani k poškození šperku. 

Dlouhodobé vystavení se přímému slunečnímu svitu není vhodné pro kameny citlivé na sluneční záření jako jsou například Amazonit, Ametyst, Nefrit či Růženín, protože může dojít ke změně jejich barvy ale hlavně k jejich zblednutí.

 

Cínované šperky

Cín je měkčí kov mající antikorozní povrch, u kterého je nutné dbát o co nejšetrnější zacházení, tak aby nedocházelo k jeho poškození (např. poškrábání). Tenčí části šperku jako jsou např. ozdobné drátky by mohly vlivem nešetrného zacházení prasknout či se ohnout. Postupem času může i lehce zšednout kvůli oxidaci.

Šperky z cínu čistíme měkkými hadříky např. z flanelu nikoli např. hrubou stranou houbičky na nádobí, tak aby nedošlo k poškrábání šperku či patiny u patinovaných kusů (např. černá či měděná patina dávající šperku nádech staré doby).

Každý šperk po dokončení ošetřuji ochranným antioxidačním olejem určeným na cínované šperky, který vytvoří na šperku ochranou vrstvu proti šednutí nebo ztrátě lesku. Je vhodné jednou za čas šperk znovu ošetřit antioxidačním olejem (je dostupný v obchodech pro Tiffany techniku) nebo je možné ho nahradit jemným olejem (např. olivovým nebo silikonovým). Nečistěte však šperk příliš často, abyste jej neodřeli.

  

Korálky z minerálních kamenů

Není potřeba mít obavy z nasazování náramků, neboť korálky navlékám na elastické lanko, které je dostatečně bezpečné a při natahování je riziko přetržení minimální. Zbytečně si však s lankem nehrajte a nezkoušejte co vydrží, aby se riziko prasknutí či vytahání minimalizovalo.

Náramky se nesmí pokládat do blízkosti topení a jiných tepelných zdrojů. Náramky v kombinaci s bižuterním kovem a Rudraksha semínky nesmí naopak přijít do styku s vodou ani chemikáliemi a je vhodné ho odložit před zvýšenou fyzickou aktivitou. Semínka je vhodné jednou za měsíc jemně potřít olivovým či kokosovým olejem, ale je třeba dbát zvýšení pozornosti, aby se olej nedostal na další komponenty náramku.

 

Chirurgická ocel

Jedná se odolný a lesklý materiál s antikorozním povrchem, kterému nevadí ani kontakt s vodou. Pro čištění šperků z chirurgické oceli lze použít vlažnou mýdlovou vodu a následně je opatrně vysušit jemným hadříkem. Výjimku však představují komponenty s vlepovanými kamínky (tzv. rondelky), které nesmí přijít do styku s vodou a chemikáliemi. Pro čištění šperků vlažnou mýdlovou vodu a opatrně vysušte jemným hadříkem.

 

Stříbro

Pro stříbro je typické jeho tmavnutí vlivem oxidace, proto je vhodné čistit šperky ze stříbra leštícím hadříkem, který zakoupíte ve zlatnictví. V rámci uložení šperku je vhodné šperk umístit do uzavíratelného igelitového sáčku, čímž dojde ke zpomalení tmavnutí.

 

Obecný tzv. bižuterní kov

Jedná se o méně odolný kov, který je náchylný k odření a změně barvy. U bižuterních šperků je důležité maximálně respektovat pravidla všeobecné péče o šperky, aby vydržely co nejdéle krásné. Pro osoby s citlivou pletí či agresivnějším potem je vhodná spíše chirurgickou ocel, u které nedochází k zčernání.

 

zvu Vás na prohlídku šperků